Výhody a nevýhody zahraničního a českého webhostingu

 

 

Oproti českému webhostingu seženete (pomocí těchto stránek, které jsou tak zamýšleny) v zahraničí mnohem výhodnější poměr cena/výkon. Český webhosting můžete samozřejmě také nalézt za 60 Kč na měsíc, ale v porovnání se zahraničním webhostingem, co se nabídky služeb týče, je zahraniční webhosting x krát lepší.

Zahraniční webhostingy si můžete pořídit již od 1.99 USD za měsíc(necelých 40 Kč při nákupu na 3 roky) jako například u webhostingové společnosti WebHostingPad. V této ceně máte neomezený objem pohybu dat a prostoru pro Vaše stránky, neomezený počet emailů. databází, hostovaných domén a ftp účtů s popdporou CGI, Ruby, Perl, PHP, MYSQL a dalších technologií. Oproti tomu čeké webhostingy v těchto cenových relacích mají buď to nulovou podporu, málo funkcí nebo musíte za každou další věc připlácet atd., kdežto u zahraničního webhostingu máte vše v ceně. Takovým nabídkám prostě české webhostingy zatím nedokáží konkurovat.

Další zajímavou výhodou světových společností je webhosting neomezeného počtu domén (webů) . To znamená, že si např. zaplatíte webhosting na 2 roky, dostanete 1 doménu zdarma, rozhodnete se po čase, že chcete další internetové stránky nebo si třeba pořídit eshop a začít podnikat na další doméně a teď, pokud byste byli zaregistrováni u většiny českých webhostingů, museli byste si předplatit další webhosting minimálně na rok, jenomže u zahraničních poskytovatelů je to jinak.

Zaplatíte si webhosting například na 2 roky, máte 1 doménu(někde i více) zdarma, rozhodnete se po čase pro další stránky nebo eshop a jediné co uděláte je, že si zaregistrujete pod Vaším hostingem další doménu za cca 200 Kč a funguje vše jak má. Takže nepotřebujete platit další předplatné webhostingu, ale jen jeden jediný s neomezeným množstvím domén. To je oproti českým webhostingovým programům veliká výhoda. 

Většina světových webhostingů je výborně vybavena parametry a funkcemi, takže zvládne i ty nejnáročnější uživatele.

Další obrovskou výhodou u zahraničních webhostingů je podpora. To je opravdu jedna radost. Jakýkoliv problém můžete vyřídit na online podpoře, která funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce, a to pomocí chatu s technikem (nebo specializovaným pracovníkem) jejich společnosti. Samozřejmostí je také emailová a telefonická podpora. Další výhodou je velmi lehké ovládání. Ve většině případech je administrace výborně zpracována. 

Také je zajímavý aktuální hit zahraničních nabídek, že v ceně webhostingu máte i různé bonusy například do Googlu na reklamy atd., což Vám pomáhá propagovat Vaše stránky v ceně například 50 dolarů, což rozhodně není málo a lidé, co dělají na internetu takovéto výhody určitě ocení. Další věc co se mi u nich líbí je, že máte v ceně různé editory na tvorbu www stránek, eshopů atd., vše ovládáte jednoduše pouze klikem myši.

Co se dostupnosti týče, drtivá většina má v nezávislých testech 99,9%. 

A teď také trochu k problémům, které by se mohli vyskytnout.

Zaprvé je potřeba nějaká ta znalost angličtiny, bez té se neobejdete. Ale pravdou je, že pokud máte čas a nic Vás nehoní, můžete si slova nebo celé texty přeložit pomocí překladače Googlu (zde). Další nevýhodou může být také potřeba platební karty nebo účtu paypal, protože platba za hostingové programy probíhá právě těmito 2 způsoby. Ale pro ty, co běžně platí na internetu by to němel být žádný problém. Pro ty co ještě nikdy neplatili přes internet, je potřeba si u Vaší banky aktivovat možnost online plateb na internetu Vaší kreditní nebo debetní kartou. A to je vše.

Stránky pro platby bývají velmi dobře zabezpečené, takže se nemusíte bát, že by Vaše údaje viděl někdo z 3. strany. A poslední menší nevýhodou u zahraničních webhostingů je fakt, že u těchto společností je možnost registrovat si pouze domény jako .com, .org, .info, .net, .name, .biz, .eu, .mobi, .tv, atd. Českou doménu samozřejmě mít můžete, ale je třeba ji zaregistrovat u českých registrátorů a pak jen napíšete určitému poskytovateli a požádáte o tzv. transfer(převod) domény. A poté máte 1 doménu co jste dostali s hostingem zdarma (přípony jsou vypsány o 2 řádky výše) a 1 doménu s příponou .cz co jste si zaregistrovali a převedli. Skutečně to není žádný problém. 

Třešničku na dortu zahraničních webhostingů je takzvanéhá Domain privacy, což Vám umožní zakrýt (například kvůli spamu a ochraně osobních dat) Vaše přihlašovací údaje co jste vyplnili pro určitou dómenu. Ve výpise se místo Vašeho jména, příjmení, bydliště, emailui a telefonu zobrazí údaje hostingové společnosti, takže si myslím, že to určitě někteří lidé také ocení.

Takže abychom to shrnuli:

 

Výhody

                                                                                                                    

  • oproti českým hostingům jednoznačně nižší cena v poměru se službami                                                
  • možnost neomezeného množství prostoru, pohybu dat, emailů, databází atd.
  • výborná podpora (online živá podpora 24 h denně, 7 dní v týdnu)
  • jednoduché a intuitivní ovládání administrace
  • v ceně máte vše, nemusíte již nic doplácet
  • možnost Domain Privacy
  • skvělé funkce, poběží Vám téměř jakékoliv open-source i placené webové aplikace
  • neomezené množství hostovaných domén
  • různé bonusy například v podobě kreditu na reklamy u Googlu a Yahoo (až 50 dolarů!)
  • různé editory a programy na tvorbu webových stránek, internetových obchodů atd., kde pomocí 2 kliků v administraci nainstalujete například open source redakční systémy joomla, drupal nebo wordpress během 20 sekund...

 

Nevýhody

 

  • potřeba znalosti angličtiny (ale můžete zdarma využít například Google translate pro překlady) 
  • potřeba možnosti platit na internetu (platební kartou)
  • při velkých zatížení stránek (velké internetové obchodní domy atd.) je možná pomalejší odezva ze serveru než ze serverů českých
  • pro českou doménu je potřeba nejprve ji zaregistrovat u nás a následně ji převést (vy ale při převodu jen napíšete název Vaší domény a potřebné údaje a hostingová společnost vše zařídí)